TRT HABER

No votes yet

TRT Haber Kısa Tarihçesi

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu açılımına sahip Trt Kanalı devlet eliyle kurulan ilk canlı tv kanalımızdır. Yayın hayatına başladığı günden bu yana radyo yayınları ile birlikte götürdüğü tv yayınlarının yanında 1990’lı yıllardan itibaren artan ve çeşitlenen izleyici taleplerine alternatifler getirmek adına Trt 2, Trt 3 ve Trt Gap gibi kanalları da halkın beğenisine sunmuştur. İşte bu kanallardan biri olan Trt 2, 1986 yılından isminin değiştiği 2010 yılına kadar bu isimle yayınlarını sürdürmüş ve bu tarihten itibaren adını Trt Haber olarak yenilemiştir. Bir süre sonra da Trt Haber Hd yayınlarına başlamıştır.

Günden güne farklı kanallar kuran Trt aynı zamanda; Çocuklara yönelik çizgi film kuşağının bulunduğu Trt Çocuk, Süper Lig maçları ve özet görüntülerinin, Basketbol karşılaşmalarının, çeşitli turnuvaların gösterildiği Trt Spor, Türki cumhuriyetlerdeki soydaşlarımıza ulaşmak adına yayınlanan Trt Avaz, Kürt vatandaşlarımıza yönelik yayınlar yapan Trt Şeş, İngilizce Yayın yapan Trt World gibi kanallara da sahiptir.

Kanalın İçeriği

İlk kuruluş amacına uygun içerik ve formattaki gibi yine yurt ve dünya gündeminden haber programlarına yer verilen canlı tv kanalda günün sıcak ve son dakika haberlerinin yanında ekonomi, meteoroloji, spor ve tartışma programlarını bulabilirsiniz.

Günümüzde televizyon kanalları arasında bir çok haber kanalı bulunmaktadır. Ancak TRT Haber Devletin resmi haber kanalı olması nedeniyle önemli olaylar karşısında en çok ciddiye alınan haber kanalı olmaktadır. Bunun nedeni ise, kanalın devlet kanalı olamsı sebebiyle reytinglerinin yüksek olması gibi bir kaygılarının olmayışıdır. Daha çok gündem haberleri, ekonomi, hava durumu, spor ve kültür sanat konularında halkı bilinçlendirme hedeflerinin olmasıdır diyebiliriz.

TRT Haber televizyon kanalını sitemizden net ve kesintisiz bir biçimde online olarak izleyebilirsiniz. Onlinetvler adresimizden TRT Haber izleyin haberiniz olsun, iyi seyirler.