AVLU

Deniz, içine düştüğü çıkmazdan nasıl kurtulacak?

Avlu, Wentworth adlı Avustralya dizisinin yasal bir uyarlaması olan dizi 29 Mart Perşembe akşamı ilk bölümü ile Star TV ekranlarında seyirci karşısına çıkarak seyircilerini ekran başına kilitledi. Başarılı ve usta oyuncu kadrosuyla da ilgiyi üzerinde toplayan dizinin başrol oyuncularından biri de Demet Evgar. Usta oyuncu Evgar'ı, "Bir Kadın Bir Erkek" komedi dizisinde gösterdiği harika performansı ile de hatırlıyoruz.

Hayata dokunan hikayesiyle birlikte güçlü prodüksiyonu ile Oldukça iddialı dizi Avlu'nun konusu ve karakterlerini şu şekilde özetleyebiliriz: Demet Evgar'ın canlandırdığı Deniz Demir: Güzelliğiyle de dikkat çeken, akıllı bir kadındır. Deniz, Üniversitede okurken,  Teoman Kumbaracıbaşı'nın canlandırdığı genç bir müzisyen olan Hakan ile tanışır. Birbirlerine İlk görüşte âşık olan Deniz ve Hakan çifti kısa bir süre içinde evlenirler. Ardından dünya tatlısı kızları Ecem dünyaya gelir. Mutlu aile tablosu zaman içinde bozulur ve aile içi şiddet başlar...

1. Bölüm:

Deniz çok uzun zamandır eşinden şiddet görmektedir. Gördüğü şiddetten dolayı sonunda evi terketmeye karar verir. Deniz'in o gece evinde yaşadığı tartışmalar, bağırışmalar, bir el silah sesiyle beraber biranda kesilir. Evde yaşanan arbedede Hakan vurulmuştur. Deniz, kavga sırasında eşi Hakan’ı vurduğu iddiasıyla tutuklanırken Hakan komada yaşam savaşı vermektedir.

Tutuklu olarak kalacağı cezaevine gelen Deniz’in tek isteği kızını arayıp eşi Hakan'ın sağlık durumunu öğrenmektir. Deniz kocası Hakan ölürse yirmi yıl, hayatta kalırsa on beş yıl ceza alacaktır. Ecem ise babasının hasteneye annesinin cezaevine düşmesinden dolayı vicdan azabı çekmektedir. Telefonda annesine konuşacağını söyler. Kızını korumaktan başka gayesi olmayan Deniz, kızına konuşmamasını, her şeyin yoluna gireceğini söyler. Fakat cezaevinde kendi kurallarını ve taraflarını oluşturmuş, birbirine düşman iki kadının başını çektiği grup arasında bulur kendini: Azra ve Kudret. Her iki cezaevi kadın ağası da Deniz’i kendi tarafına çekerek, cezaevi içindeki güçlerini artırmak ve bir taraftan da kurye olarak kirli işlerinde kullanmak için mücadeleye girişir. İçine düştüğü bu ortama oldukça yabancı olan Deniz’in ise tek isteği hiçbir belaya ve suça bulaşmadan en kısa zamanda kızına kavuşmaktır. Cezaevinde çıkan isyanla birlikte her şey allak olur. Cezaevi müdürü Nihal, çıkan isyanda bıçaklanmıştır ve gardiyanlar onu Deniz'in yanında kanlar içinde yerde yatarken bulmuştur. Deniz şimdi tam bir çıkmazdadır!

Beethoven’ın Ay Işığı Sonatı parçası ile başlayan dizi, dramatik sahnelerinde Fikret Kızılok’tan Müzeyyen Senar’a pek çok usta sanatçının müziklerine yer verilmesi ile etkileyiciliğini üst seviyeye taşıdı. Güçlü karakterler Deniz, Azra ve Kudret'in yeni bölümdeki maceralarını merakla bekliyoruz. Limon Film imzası taşıyan dizinin senaristi Ahmet Yurdakul, yönetmen koltuğunda İftarlık Gazoz, Dondurmam Kaymak gibi başarılı projelere imza atmış Yüksel Aksu oturmakta.
Aksu, Avlu dizisini şu şekilde yorumlamakta: “Öncelikle Avlu bir Avustralya formatı, bu formatı biz Türkiye’ye modifiye ettik. Bir masal anlatıyoruz bu dizinin bendeki farkı, beni heyecanlandıran tarafı şu, klasik hapishane dizileri ve Türk Sineması’nın oturttuğu literatürün dışında bir cezaevi dünyası kurdum. Bilindik cezaevleri dünyasının dışında, modern dünyada mimarisi güzel ama içindeki insanları bitmiş, dayanışması azalmış bir sosyolojiye tekabül ediyor. Dolayısı ile yeni bir şey olduğunu düşünüyorum. Özel ve özgün bir şey olduğunu düşünüyorum.”

Avlu Dizisi Oyuncu Kadrosu

Deniz Demir Demet Evgar

Azra Kaya Ceren Moray

Kudret Öztürk Nursel Köse

Murat Ünal Kenan Ece

Hakan Demir Teoman Kumbaracıbaşı

Nilgün Demir Ruçkan Çalışkur

Nihal Ünal Şebnem Dönmez

Oktay Boran Çağdaş Onur Öztürk

Melis Ersoy Deniz Barut

Özlem Balaban Onuryay Evrentan Atasalihi

Ecem Demir Eslem Akar

Jale Şahin Şeyla Halis

Hasret Şengül Ayça Damgacı

Yayınlanan ilk bölümüyle iddiasını ispat eden ve izleyicisinden büyük beğeni toplayan dizi sosyal medyada da sesini duyurmayı başardı. Dizi Trend Topic listesine girerek üst sıralara kadar yükseldi. Avlu'yu yayın günü ve saatinde online tv izleme platformumuz üzerinden canlı izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz.