TRT HD

Kısa adıyla TRT olarak bilinen ve kanal logosu olan harflerden oluşan kanalın açılımı Türkiye Radyo ve Televizyonu’dur. 1963 yılında yayın hayatına başlayan ve yasalar ile desteklenen kuruluş devlet tarafından özel iktisadi teşebbüs olarak varlığını kazanmıştır.
Türkiye'nin ilk ulusal alanda canlı yayın yapan büyük tv kanalı olan TRT yarı zamanlı yayınlarla geçmişte halkın tek eğlence kanalı olmuş aynı zamanda tek haber ve bilgi kaynağı haline gelmiştir. Siyah-beyaz yayınlarıyla geçmişten günümüze haber programlarının yanı sıra eurovision, western kuşağı sinemaları, yabancı eski ünlü diziler yayınlamış, yerli sinema filmlerinin gösterimine yer vermiştir. 1980’li yıllardan itibaren özellikle iç yapımlarda dizi sektörü canlanmaya başlamış ve bazı önemli seriler çekilmiştir.
Kartallar Yüksek Uçar, Küçük Ağa gibi serilerin yanında Susam Sokağının minik kuşu çocuklarla buluşmuş, günümüze kadar devam eden Gezelim Görelim Türkiye ile ilgili önemli arşiv deposu konumuna gelmiştir.
Ferhunde Hanımlar, Hanımın Çiftliği, En Son Babalar Duyar, Koçum Benim gibi programlarla gündemde kalan Trt 1 Leyla İle Mecnun ile reyting rekorları kırmış ve dünya genelinde takip edilmiştir.
Seksenler dizisiyle halen en çok izlenen dizilerden olan kanal, Diriliş: Ertuğrul ile zirveye oturmuştur.
Ana Haber Sunuculuğunu Erhan ÇELİK’in sunduğu tv kanalı Hd ve canlı yayınlarıyla sizlerle buluşuyor.